Powered by Smartsupp

Wesołych Świąt

więcej

Pracownia VR

więcej

Bezpieczeństwo wewnętrzne

więcej

Kryminologia

więcej

Kosmetologia

więcej

Prawo

więcej

Psychologia

więcej

Dietetyka

więcej

Pedagogika

więcej

Studia podyplomowe

więcej

DemCare

« wróć

Tytuł projektu: DEMcare4all- Promowanie działań międzypokoleniowych w celu wspierania opiekunów nieformalnych osób z demencją

Czas trwania: 01.09.2022- 31.08.2024

Numer projektu: 2022-1-SE01-KA220-ADU-000089173

Program:  Erasmus +

Kluczowa akcja: Współpraca na rzecz edukacji dorosłych

Koordynator: Folkuniversitetet (Szwecja) folkuniversitetet.se/kontakt/uppsala

Strona internetowa: www.demcare4all.eu

Facebook: www.facebook.com/demcare4all 

Słowa Kluczowe: demencja, seniorzy, opiekunowie

 

 

 

 

OPIS

 

DEMcare4all to projekt, który dzięki podjętym działaniom i opracowanym rezultatom ma na celu zapewnienie bezpiecznej, skutecznej i komfortowej opieki oraz poprawę życia osób z demencją i ich opiekunów nieformalnych.

Cele szczegółowe:

  • podnoszenie świadomości na temat demencji wśród formalnych i nieformalnych opiekunów, a także osób z demencją i osób we wczesnych stadiach demencji (w wieku 50+),
  • edukacja dzieci i młodzieży mieszkających w tym samym domu co osoby cierpiące na demencję,
  • wsparcie opiekunów, odpowiedzialnych za opiekę zarówno nad osobami z demencją, jak i dziećmi,
  • kreowanie i promowanie możliwości międzypokoleniowego uczenia się wśród wszystkich obywateli,
  • zmniejszenie stygmatyzacji społecznej związanej z demencją i poprawa integracji osób cierpiących na tę chorobę.

Grupy docelowe:

  • opiekunowie formalni oraz nieformalni osób z demencją
  • osoby z demencją
  • dzieci i młodzież w wieku 6-17 lat

 

REZULTATY PROJEKTU

Program szkoleniowy dedykowany opiekunom formalnym oraz nieformalnych, a także osobom z demencją. Metodologia szkoleniowa zawiera podstawowe informacje na temat demencji, tj. symptomy, etapy, objawy, zmiany w zachowaniu, zmiany w codziennym życiu, praktyczne wskazówki radzenia sobie z zaburzeniami zachowania osób z demencją, w tym sposoby interakcji i komunikowania się z osobą z chorobą.

Program edukacyjny na temat demencji skierowany do dzieci/młodzieży zawierający komiksy, bajki oraz kreatywne rozwiązania, które mogą być wykorzystywane przez dzieci i młodzież w interakcjach z najbliższymi, cierpiącymi na demencję.

Międzypokoleniowe interwencje w demencji to zestaw gier i działań artystycznych, które mają na celu zachęcanie do interakcji między osobami starszymi, dziećmi i młodzieżą w celu poprawy komunikacji oraz poprawy relacji między osobami dotkniętymi demencją, a ich wnukami w bezpiecznym środowisku.

 

PARTNERZY PROJEKTU 

 

Jak się z nami skontaktować?

Kontakt do koordynatora krajowego:

Beata Mintus - b.mintus@wsbinoz.pl ; ceie@wsbinoz.pl 

PROJEKTOWE NEWSY

INAUGURACYJNE SPOTKANIE ONLINE oraz SPOTKANIE W SZWECJI

Spotkanie inauguracyjne DEMCare4all odbyło się w grudniu 2022 r. jako spotkanie online, podczas którego
partnerzy mieli okazję przedstawić siebie i swoje organizacje oraz omówić główne cele i założenia projektu.
W dniach 23 i 24 lutego 2023 r. partnerzy spotkali się ponownie, tym razem twarzą w twarz w Uppsala w Szwecji i omówili szczegółowo wszystkie działania i wyniki, które mają zostać osiągnięte.
Ponadto partnerzy uzgodnili podział obowiązków i działań, które mają zostać wdrożone przez każdego członka partnerstwa projektowego w następnym okresie oraz ogólny plan pracy. Na koniec ustalono czas i miejsce następnego spotkania partnerów projektu. Spotkanie odbędzie się w Aarhus w Danii 9 i 10 października 2023 roku.

DEMCare4all Ulotka projektowa

Newsletter nr 2

Projekt DEMCARE4ALL, realizowany w ramach programu Erasmus+, wspiera rodziny dotknięte demencją, w tym dzieci i młodzież. W ramach inicjatywy stworzono kurs szkoleniowy dla profesjonalnych i rodzinnych opiekunów oraz osób we wczesnym stadium demencji, koncentrując się na tworzeniu przyjaznego otoczenia i radzeniu sobie z wyzwaniami behawioralnymi. Przygotowano również materiały edukacyjne dla dzieci i młodzieży, w tym bajki i komiksy, które pomagają zrozumieć demencję i radzić sobie z jej skutkami. Na początku października odbyło się międzynarodowe spotkanie w Aarhus, w Danii, podczas którego omawiano kolejne etapy projektu. Celem projektu DEMCARE4ALL jest zmniejszenie stygmatyzacji demencji i lepsza integracja osób nią dotkniętych.

Newsletter nr 3

W krajach partnerskich projektu, w tym w Polsce, Danii, Włoszech, Grecji, Szwecji oraz Irlandii, przeprowadzono fazy pilotażowe, które integrują wypracowane w projekcie materiały szkoleniowe oraz edukacyjne (WP2 i WP3) z lokalnymi systemami edukacyjnymi i opiekuńczymi. Opinie uczestników podkreślają znaczenie kulturowego dostosowania treści oraz potrzebę dalszej promocji. Przyszłe działania projektu obejmują rozwój interwencji międzypokoleniowych, które mają wspierać emocjonalne i edukacyjne więzi między dziećmi a osobami starszymi.

Newsletter nr 4

Konsorcjum projektu DEMCARE4ALL ukończyło pracę nad ostatnim rezultatem: Zestawem Interwencji Międzypokoleniowych, które obejmują 8 gier planszowych dla osób 50+ i dzieci w wieku 6-17 lat, 8 gier słownych, 8 quizów oraz 8 zestawów ćwiczeń plastycznych. Te aktywności nie tylko dostarczają radości, ale także wzmacniają więzi między pokoleniami, wspierając jednocześnie osoby starsze w integracji społecznej. W Polsce, w ramach pilotażu tego rezultatu, przeprowadzono warsztaty z młodzieżą i seniorkami, które pokazały terapeutyczne korzyści takich interakcji. Opinie uczestników były pozytywne, podkreślając potrzebę dalszej promocji i dostosowania materiałów edukacyjnych. Ponadto, pod koniec czerwca w Carpi, we Włoszech, odbyło się ostatnie spotkanie międzynarodowe, podczas którego partnerzy podsumowali dwa lata współpracy i zaplanowali ostatnie działania.

Baner projektowy

ME - "Przekraczając granice wieku. Współpraca pokoleń w walce z demencją"

Konferencja upowszechniająca rezultaty projektu

31 lipca 2024 roku w Domu Skandynawskim w Szczecinie odbyła się konferencja upowszechniająca rezultaty projektu DEMcare4all pod tytułem "Przekraczając granice wieku. Współpraca pokoleń w walce z demencją". W trakcie wydarzenia omawiano strategie przeciwdziałania demencji, wypracowane w ramach międzynarodowego projektu DEMcare4all. Program konferencji obejmował m.in. prezentacje na temat:

  • Projekt DemCare4All - Międzypokoleniowa Strategia Przeciwdziałania Demencji, dr Anna Kowalik-Conder
  • Demencja a Intymność - relacja w związku, dr n. zdr. Marta Gizek
  • Prezentacja działań podejmowanych w zakresie aktywizacji osób starszych uczestniczących w Klubie Seniora, mgr Ewa Tysiąc
  • Edukacja bez granic - Międzynarodowe projekty edukacyjne wspierające dobrostan seniorów, mgr Beata Mintus

W wydarzeniu wzięli udział seniorzy, opiekunowie formalni oraz nieformalni, przedstawiciele instytucji publicznych oraz pozarządowych związanych z polityką senioralną, a także pracownicy uczelni wyższych.

Więcej informacji znjdziesz tutaj.

 

created by: Strony Internetowe Łódź