Powered by Smartsupp

Rekrutacja trwa

więcej

Sprawdź nasze promocje

więcej

Uczelnia z Certyfikatem

więcej

Pracownia VR

więcej

Bezpieczeństwo wewnętrzne

więcej

Kryminologia

więcej

Kosmetologia

więcej

Prawo

więcej

Psychologia

więcej

Dietetyka

więcej

Pedagogika

więcej

Studia podyplomowe

więcej

Światowy Dzień Higieny Menstruacyjnej

« wróć

28 maja obchodzony jest na świecie Dzień Higieny Menstruacyjnej. Kolejne dziwne święto? Otóż nie. Poświęcając choć chwilę na przemyślenie tematu, szybko możemy zmienić zdanie. Tabu związane z higieną menstruacyjną dziewczynek i kobiet ma wpływ na wiele zjawisk społecznych.

 

Kraje rozwijające się kojarzą się z problemami braku bieżącej wody, dostępu do toalet, brakiem odpowiednio wyposażonych szkół. Takie niedostatki infrastrukturalne, pogłębiane przez tabu społeczne związane z menstruacją, mają bezpośredni wpływ na fakt, że w momencie osiągnięcia dojrzałości płciowej dziewczynki wypychane są z systemu edukacji lub same z niego uciekają. Potrzeba związana z poczuciem intymności i minimalnymi warunkami sanitarnymi oraz stygmatyzacja okresu nie daje im szans na uczestnictwo w lekcjach. Dlaczego więc wydawane są za mąż w wieku kilkunastu lat? Tak, właśnie dlatego, że nie pozostaje im oraz ich rodzinom żadna inna opcja. Edukacja na temat okresu oraz dostępność środków higieny menstruacyjnej mogłaby tu wiele zmienić.

 

Z pozycji kraju leżącego w środku Europy te problemy wydają się nam bardzo odległe. W tym miejscu warto przytoczyć ostatnie badania z Wielkiej Brytanii. Aż 1 na 10 nastolatek i kobiet w grupie wiekowej do 21 lat, nie jest w stanie kupić sobie produktów higieny menstruacyjnej z powodów finansowych. Często wiąże się to z absencją szkolną. Jednak niebawem środki te będą dostępne na Wyspach bezpłatnie w szkołach podstawowych, a następnie ich wprowadzenie planowane jest w szkołach średnich i college'ach. Wielka Brytania to kraj o dużo wyższych dochodach niż Polska, interesujące więc mogłyby być wyniki takiego badania w naszym kraju.

 

Międzynarodowy projekt edukacyjny PEN – Period Empowerment Network jest realizowany w ramach programu Erasmus+ i finansowany przez Komisję Europejską. Misją projektu jest zdobycie wiedzy na temat sytuacji zdrowia i edukacji menstruacyjnej w krajach partnerstwa, wymiana doświadczeń, a docelowo stworzenie podręcznika, mającego służyć edukacji menstruacyjnej. Partnerstwo obejmuje instytucje z Kenii, Ugandy, Szwecji, Norwegii, Indii, Filipin, Portugalii, Hiszpanii, Grecji, Belgii, USA. Polskę reprezentuje Wyższa Szkoła Biznesu i Nauk o Zdrowiu z Łodzi.

 

„Jako instytucja reprezentująca Polskę w projekcie będziemy starali się dotrzeć do podstawowych potrzeb - przede wszystkim młodych ludzi - w zakresie edukacji menstruacyjnej. Chcemy temat uczynić bardziej powszechnym, „rozbroić społeczne tabu” i zwrócić uwagę na niedostatki w tym zakresie w programie edukacji szkolnej.” – mówi koordynator projektu Ewelina Goździk.

 

Działania projektowe zaplanowane są na najbliższe 1,5 roku tymczasem już dziś zachęcamy do zwiększania świadomości higieny i zdrowia menstruacyjnego również w Polsce.

 

#MHDay2019 #PeriodTalk #MenstruationMatters #PeriodEmpowermentNetwork

created by: Strony Internetowe Łódź