Powered by Smartsupp

Wesołych Świąt

więcej

Pracownia VR

więcej

Bezpieczeństwo wewnętrzne

więcej

Kryminologia

więcej

Kosmetologia

więcej

Prawo

więcej

Psychologia

więcej

Dietetyka

więcej

Pedagogika

więcej

Studia podyplomowe

więcej

Praktyki zawodowe – najważniejsze informacje

« wróć

Praktyki to najlepszy sposób na poznanie pracy w zawodzie „od kuchni”. W zależności od kierunku kształcenia praktykanci mogą mieć różne obowiązki, zawsze jednak mają szansę zaznajomić się z funkcjonowaniem firmy i rolą stanowiska, w jakim mają się w przyszłości specjalizować.

Choć ta forma zatrudnienia przeznaczona jest głównie dla studentów, może z niej korzystać każdy, kto chce spróbować pracy w danym zawodzie. Odbycie praktyk nie tylko pozwala zdobyć konkretne umiejętności, ale także stanowi cenne doświadczenie, przydatne w przyszłej rekrutacji zwłaszcza dla tych, którzy dotychczas nie byli nigdzie zatrudnieni.

 

Jak znaleźć praktyki?

Praktyki może odbyć każdy, kto w dniu ich rozpoczęcia nie ma ukończonego 30. roku życia. Ci, którzy mają upatrzone firmy i organizacje, w których chętnie odbyliby praktyki, odwiedzają te miejsca osobiście z dokumentami lub wysyłają CV z prośbą o taką szansę. To, czy przedsiębiorca lub osoba zarządzająca np. instytucją wyrazi zgodę, zależy wyłącznie od nich.

Oczywiście pomoc w znalezieniu praktyk dla studentów często udzielana jest przez uczelniane biura karier. Te jednostki współpracują z pracodawcami, którzy zgłaszają chęć przyjęcia osoby na praktykę, dzięki czemu studenci mają możliwość wyboru najciekawszych propozycji. Po studiach można natomiast starać się o zdobycie praktyk (lub stażu) poprzez urząd pracy. Zdarza się także, że firmy publikują ogłoszenia o wolnych miejscach na praktyki na różnych stronach internetowych. Z tego względu warto także przeglądać portale pracy i lokalne portale i śledzić pojawiające się tam oferty pracy i praktyk z Łodzi.

Pierwsze kroki w zawodzie za granicą

Warto pamiętać, że studenci i nie tylko mogą odbyć praktyki nie tylko w polskich firmach. Choć te w zagranicznych przedsiębiorstwach są znacznie trudniejsze do załatwienia, jest to możliwe i warte zachodu. Dlaczego? Po pierwsze, przy okazji można podszlifować język obcy. Po drugie, ponieważ zagraniczne staże i praktyki wiążą się z podróżą i zakwaterowaniem, częściej praktykant otrzymuje za nie dodatek finansowy, który umożliwia pokrycie podstawowych kosztów. Przy odpowiednim rozporządzaniu tym budżetem można odbyć cenne praktyki, a zarazem zobaczyć więcej świata, nie ponosząc żadnych kosztów.

Praktyki bez kokosów

Praktyki mają na celu przede wszystkim zdobycie doświadczenia i realnych umiejętności w naturalnym środowisku przedsiębiorstwa. Dla młodych osób to zwykle bardzo pomocny okres, w którym można wiele się nauczyć i jest to główna wartość tego rodzaju zatrudnienia. Ponieważ każdy praktykant dopiero się uczy pracy w zawodzie, praktyki w przeważającej większości są bezpłatne. Zdarzają się niekiedy pracodawcy oferujący niewielkie wynagrodzenie, trzeba jednak mieć świadomość, że jest to rzadkość. Jeśli jednak mamy czas i energię, można poszukać płatnych praktyk – być może w naszym mieście da się takie znaleźć. Więcej o warunkach finansowych w kontekście praktyk w artykule: Praktyki płatne czy bezpłatne?

created by: Strony Internetowe Łódź