Rekrutacja trwa

Sprawdź nasze promocje

Uczelnia z Certyfikatem

Technologia VR w edukacji wyższej – nowy wymiar kształcenia

Wirtualna rzeczywistość to technologia, która od lat fascynuje ludzi swoimi możliwościami. Choć początkowo kojarzona była głównie z grami komputerowymi i rozrywką, obecnie coraz częściej wykorzystywana jest również w edukacji wyższej. Zastanawiasz się, dlaczego metoda VR to nowy wymiar kształcenia? Czytaj dalej i sprawdź, jakie zalety niesie za sobą kształcenie z wykorzystaniem technologii wirtualnej rzeczywistości.

Zalety metody VR w edukacji wyższej

Jedną z głównych zalet metody kształcenia VR jest możliwość przeniesienia się w zupełnie inne środowisko. Dzięki specjalnym okularom, kontrolerom ruchu czy sensorom student może poczuć się jakby naprawdę był w danym miejscu. To pozwala na lepsze zrozumienie tematu i przyswajanie wiedzy w przystępny oraz ciekawy sposób. Ponadto wirtualna rzeczywistość umożliwia aktywne uczestnictwo w zajęciach. Słuchacze mogą manipulować obiektami, eksperymentować i wchodzić w interakcje ze środowiskiem w sposób niemożliwy w tradycyjnych metodach nauczania. Kształcenie za pomocą VR może być realizowane praktycznie wszędzie niezależnie od lokalizacji czy infrastruktury.

Wirtualna rzeczywistość pozwala na przeprowadzanie eksperymentów i symulacji w bezpiecznym środowisku. To szczególnie ważne w naukach ścisłych i medycznych, gdzie błędy mogą mieć poważne konsekwencje. Co więcej, kształcenie za pomocą metody VR zwiększa motywację u studentów, ponieważ stanowi innowacyjne i niezwykle atrakcyjne narzędzie naukowe.

Jakie uczelnie kształcą za pomocą metody VR?

Jedną z nielicznych uczelni w Polsce, która kształci za pomocą metody wirtualnej rzeczywistości, jest Wyższa Szkoła Biznesu i Nauk o Zdrowiu w Łodzi. Dla naszych studentów kierunków prawo i kryminologia stworzyliśmy specjalną pracownię VR wyposażoną w wysokiej klasy sprzęt. To przestrzeń dydaktyczna, która wykorzystuje potencjał technologii wirtualnej rzeczywistości, aby stworzyć realistyczne i angażujące symulacje z zakresu kryminalistyki i postępowania sądowego. Dzięki zastosowaniu gogli VR studenci mogą:

• przenieść się na miejsce zbrodni, dokonać oględzin i zabezpieczyć ślady;
  • wziąć udział w symulacji rozprawy sądowej, wcielając się w rolę sędziego, prokuratora lub obrońcy.

Zajęcia z wykorzystaniem technologii VR pozwalają na zdobycie praktycznych umiejętności w bezpiecznym i kontrolowanym środowisku, co jest nieocenionym atutem w kształceniu przyszłych prawników i kryminologów.

Podsumowanie

Wirtualna rzeczywistość może bez wątpienia zmienić oblicze edukacji wyższej, uczynić ją nie tylko dostępniejszą, ale także atrakcyjniejszą, efektywniejszą i skuteczniejszą. Wiele uczelni dostrzega korzyści płynące z wykorzystania technologii VR i coraz chętniej sięga po takie metody kształcenia, aby ulepszyć swoje programy nauczania i przygotować studentów do wyzwań, jakie stawia przed nimi przyszłość. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o pracowni VR w WSBiNoZ w Łodzi, zapraszamy do zapoznania się z informacjami umieszczonymi na stronie https://www.wsbinoz.edu.pl/vr/#vr.