Powered by Smartsupp

Wesołych Świąt

więcej

Pracownia VR

więcej

Bezpieczeństwo wewnętrzne

więcej

Kryminologia

więcej

Kosmetologia

więcej

Prawo

więcej

Psychologia

więcej

Dietetyka

więcej

Pedagogika

więcej

Studia podyplomowe

więcej

Dlaczego warto iść na studia podyplomowe?

« wróć

W czasach, gdy studia wyższe kończy coraz więcej młodych ludzi, samym tytułem magistra coraz trudniej wyróżnić się na rynku pracy. Co bardziej przedsiębiorczy studenci inwestują więc w kursy doszkalające, zdobywają certyfikaty potwierdzające ich umiejętności praktyczne i zatrudniają się w firmach na co najmniej kilka praktyk oraz staży. Jedną z coraz częściej wybieranych możliwości są także studia podyplomowe. Dlaczego? Kiedy najlepiej się na nie zdecydować?



Studia podyplomowe to oferta kształcenia przeznaczona dla osób posiadających już kwalifikacje pierwszego stopnia, a więc ukończone przynajmniej studia pierwszego stopnia. Zwykle młodzi ludzie decydują się na nie po uzyskaniu tytułu magistra, jednak rozpoczęcie ich tuż po zakończeniu licencjatu (albo równorzędnych studiów inżynierskich) to także wcale nie tak rzadka praktyka.

Powód? Po to, by pogłębiać wiedzę specjalistyczną. Studia podyplomowe istnieją po to, by zgłębiać wybrany aspekt dziedziny będącej przedmiotem zainteresowania na studiach wyższych. Można zatem ukończyć polonistykę i zdobyć uprawnienia do nauczania języka polskiego w szkole, a następnie ukończyć podyplomówkę z logopedii, by pracować z dziećmi przy leczeniu wad wymowy. Logopedia jest bowiem bardziej specjalistycznym zagadnieniem, które jednak w znacznej mierze opiera się na wiedzy z zakresu językoznawstwa, głównego działu wiedzy polonistycznej. Podobnie rzecz ma się np. z pedagogiką. Studia z pedagogiki można rozszerzyć o studia podyplomowe np. z doradztwa i poradnictwa zawodowego z metodyką przedsiębiorczości. Oferta takich studiów kierowana jest do absolwentów, którzy swoją przyszłość widzą w pracy z młodymi ludźmi wkraczającymi na rynek pracy albo z bezrobotnymi wymagającymi aktywizacji zawodowej. Mowa o zawodzie doradcy zawodowego.

Dlaczego jeszcze warto podjąć studia podyplomowe? Dlatego, że wiele zawodów wymaga ciągłego doszkalania i aktualizowania wiedzy. Raz zdobyte informacje podczas studiów nie wystarczają na kilkadziesiąt lat pracy w zawodzie. Zmieniają się realia wokół nas, zmienia się prawo, zmieniają się pokolenia, a wraz z nimi mentalność, podejście do życia. I tu ponownie możemy posłużyć się przykładem pedagoga. To, czego uczono na studiach 30 lat temu na pewno nie da się już zastosować do współczesnej młodzieży. Pedagodzy muszą więc stale aktualizować swoją wiedzę, a studia podyplomowe dają im tę możliwość.

Poza tym studia podyplomowe mogą być sposobem na zmianę dotychczasowych kwalifikacji zawodowych. Dzisiejszy rynek pracy wymaga ogromnej elastyczności. Badania pokazują, że młodzi ludzie rozpoczynający obecnie karierę zawodową w ciągu całego swojego życia będą musieli zmieniać swoje kwalifikacje co najmniej 2-3 razy. Studia podyplomowe pozwalają zdobyć nowe umiejętności i uprawnienia w krótkim czasie (np. w rok), a jednocześnie kształcą w sposób kompleksowy, o wiele szerzej niż kilkudniowe kursy i szkolenia.

created by: Strony Internetowe Łódź