Czy opłaca się studiować kosmetologię?
Kosmetologia jest szczególnym kierunkiem, który wyjątkową popularność uzyskał w ciągu ostatnich kilkunastu lat. Nic dziwnego; łączy w sobie uniwersalność wielu dziedzin, takich jak medycyna i nauki społeczne oraz w pełni odpowiada na potrzeby współczesnego rynku pracy. Jednak czy to wystarczy, aby absolwenci odnaleźli się w zawodzie – zarówno pod względem finansowym, jak i społecznym, czując spełnionymi przy wykonywaniu obowiązków?
Jakie przedmioty są na kosmetologii?
Absolwenci kosmetologii będą doskonale wiedzieli, jak zadbać o skórę człowieka, aby ją zregenerować, opóźnić procesy starzenia, a także uporać się z licznymi niedoskonałościami, takimi jak zmarszczki, cellulit, blizny czy rozstępy. Jednak to zaledwie część wiedzy. Kosmetologia studia II stopnia kompleksowo rozwodzi się nad zagadnieniami, dotyczącymi właściwej pielęgnacji i leczenia również paznokci oraz włosów. Na tym kierunku będziesz uczyć się takich zagadnień jak:
– kosmetologia przeciwstarzeniowa,
– trychologia,
– aspekty diety oraz właściwego żywienia, mającego wpływ na pielęgnację ciała,
– modelowanie sylwetki,
– podologia.
Ponadto dowiesz się jak korzystać z urządzeń najnowszej generacji, stosowanych w gabinetach SPA i salonach odnowy biologicznej.
Gdzie można pracować po kosmetologii?
Umiejętności diagnozowania stanu zdrowia skóry, włosów i paznokci oraz dobranie odpowiednich zabiegów przydadzą się nie tylko przy prowadzeniu własnego gabinetu kosmetologicznego. Absolwenci tego kierunku będą cenieni również w ośrodkach rehabilitacyjnych i wypoczynkowych, klubach fitness, sanatoriach, centrach sportowych, firmach promujących zdrowy tryb życia i produkujących kosmetyki, a nawet w klinikach chirurgii estetycznej. Możliwości jest naprawdę wiele.
Ponadto kosmetologia jest doskonałą możliwością dla osób, chcących się przebranżowić lub poszerzyć wiedzę i nabyć niezwykle przydatne umiejętności. We współczesnym świecie właściwa pielęgnacja urody może przerodzić się w życiową pasję, która zapewni długie, dostatnie życie.
Jakie są przeciwwskazania do studiowania kosmetologii?
Na samych studiach powinien odnaleźć się każdy, komu bliski jest temat zdrowia i pielęgnacji ciała. Należy także zagłębić się w tematach, związanych z fizjologią, mikologią, parazytologią i patofizjologią skóry. Jednak istotnym faktem jest także to, że osoby pracujące w zawodzie, mają ciągły kontakt z kosmetykami oraz… innymi ludźmi. Choć może to brzmieć specyficznie, należy pamiętać, że nie każdy odnajduje się w społecznych interakcjach z obcymi osobami. I to takimi, które będą przychodzić z prośbą o pomoc oraz fachowe doradztwo.
Czym cechuje się dobry kosmetolog?
Rozwinięte kompetencje społeczne i ciągła chęć pogłębiania wiedzy z zakresu leczenia i pielęgnacji skóry, włosów oraz paznokcie są podstawą, wyróżniającą dobrego kosmetologa. Należy także pamiętać o indywidualnym podejściu do każdego klienta i śledzenia najnowszych nowinek z branży. Dzięki temu absolwent tego kierunku zawsze będzie stosował metody idealnie dostosowane do pacjentów.