Rekrutacja trwa

Sprawdź nasze promocje

Uczelnia z Certyfikatem

Zdrowe dziecko - zdrowy dorosły. Stop otyłości

W Pabianicach oraz w Woli Zaradzyńskiej odbyły się plenerowe pikniki rodzinne, podczas których podsumowano projekt

"Zdrowe dziecko - zdrowy dorosły. Stop otyłości" - wspólny program Wyższej Szkoły Biznesu i Nauk o Zdrowiu w Łodzi oraz Powiatowego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli i DM w Pabianicach.

Patronat nad programem objęli: Starosta Pabianicki pan Arkadiusz Jaksa, Prezydent Miasta Pabianic pan Grzegorz Mackiewicz oraz Wójt Gminy Ksawerów pan Piotr Chałupka.

W wydarzeniach, które obfitowały w szereg atrakcji (gry, zabawy, konkursy, dmuchańce) wzięli udział najmłodsi, rodzice, nauczyciele, pracownicy przedszkoli oraz przedstawiciele lokalnych władz: Starosta Pabianicki Pan Arkadiusz Jaksa, Wicestarosta Pani Gabriela Wenne-Błażyńska, Wójt Gminy Ksawerów Pan Piotr Chałupka oraz zastępca Wójta Pan Konrad Szumigaj.

Podczas pikników dr Natalia Wittek-Smorąg (koordynator projektu), Dyrektor Instytutu Dietetyki prof. WSBiNoZ dr Agnieszka Gutowska, Dyrektor Powiatowego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli i DM w Pabianicach Małgorzata Biegajło oraz Rektor prof. WSBiNoZ dr Leszek Kuras wręczyli certyfikaty dla uczestników projektu: Przedszkola Miejskiego nr 4 im. Misia Uszatka w Pabianicach oraz dla Oddziału Przedszkolnego przy Szkole Podstawowej im. Igora Sikiryckiego w Woli Zaradzyńskiej.

Na zorganizowanych eventach nie mogło zabraknąć zdrowych przekąsek, można było także skorzystać z porad z zakresu dietetyki w punktach konsultacyjnych przygotowanych przez wykładowców naszej Uczelni.

W trakcie pikników została zaprezentowana oferta kształcenia WSBiNoZ w tym studiów podyplomowych.

O PROJEKCIE

Autorski projekt realizowany był przez wykładowców Instytutu Dietetyki: dr Natalię Wittek Smorąg (koordynator projektu), dr Agnieszkę Caban oraz dr Adriana Kwaśnego. Partnerem projektu był Powiatowy Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli i DM w Pabianicach.

Program „Zdrowe dziecko - zdrowy dorosły. Aktywność ruchowa i zmiana nawyków żywieniowych – stop z otyłością” powstał we współpracy Powiatowego Ośrodka Doradztwa Metodycznego w Pabianicach z Wyższą Szkołą Biznesu i Nauk o Zdrowiu w Łodzi.

Jest to autorski program pracowników tych placówek, który skierowany jest z jednej strony do pracowników przedszkola : nie tylko do nauczycieli, ale również do intendentów i kucharzy, a z drugiej strony do rodziców i dziadków dzieci uczęszczających do danego przedszkola.

Celem programu było zwiększenie świadomości wśród nauczycieli, dzieci, rodziców i dziadków na temat zdrowego żywienia oraz zapoznanie z zasadami zdrowego żywienia, jak i zmiana nawyków żywieniowych u dzieci i ich rodzin.

Ponad to w ramach programu

• Ocenialiśmy aktualny sposób żywienia w przedszkolu/ oddziale przedszkolnym i wprowadzaliśmy korekty
  • Wdrożyliśmy zmiany w żywieniu dzieci w kierunku zdrowego żywienia
  • Wspieraliśmy nauczycieli w podejmowaniu inicjatyw/działań w zakresie zachęcania i wspierania dzieci do rozwijania ich aktywności fizycznej

Realizacja programu odbywała się w dwóch etapach:

W pierwszym, to pracownicy WSBiNoZ i PODN przeprowadzali szkolenia, warsztaty dla nauczycieli, intendentów i kucharzy, a w drugim etapie pracownicy wdrażali pozyskaną wiedzę w praktyce. Czyli nauczyciele przeprowadzali zajęcia na temat zdrowego żywienia według podanych im wcześniej scenariuszy oraz sami przygotowywali autorskie zajęcia na ten temat. Intendenci i kucharze zmieniali sposób układania jadłospisu oraz przygotowywania posiłków.

Wspólna współpraca wszystkich zainteresowanych przez cały rok szkolny, zaowocowała wspaniałymi inicjatywami realizowanymi w przedszkolach oraz pozwoliła na wprowadzenie zmian żywieniowych w placówkach przyczyniając się do walki z nadwagą i otyłością u dzieci.

REALIZATORZY PROGRAMU:
Powiatowy Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli i Doradztwa Metodycznego w Pabianicach

Wyższa Szkoła Biznesu i Nauk o Zdrowiu w Łodzi

Autorzy i realizatorzy Programu:

koordynator merytoryczny: dr n. med. Natalia Wittek-Smorąg – adiunkt w WSBiNoZ w Łodzi, opiekun koła naukowego ”Młodych dietetyków”,

koordynator organizacyjny: mgr Małgorzata Biegajło – dyrektor i nauczyciel konsultant ds. nauczania biologii w PODNIDM w Pabianicach

dr Paulina Konrad – dietetyk, ekspert ds. badań klinicznych w Rządowej Agencji Badań Medycznych, wykładowca w WSBiNoZ w Łodzi

dr Agnieszka Caban – dietetyk Paulina Konrad – dietetyk, wykładowca w  WSBiNoZ w Łodzi

dr  Adrian Kwaśny – dietetyk, wykładowca w  WSBiNoZ w Łodzi

Komisja naukowa:

prof. WSBiNoZ  dr Agnieszka Gutowska-Wyka  - Dyrektor Instytutu Dietetyki WSBiNoZ w Łodzi

W MEDIACH: