Konferencja naukowo-szkoleniowa w Rybniku

Serdecznie zapraszamy do udziału w

II Konferencji Naukowo-Szkoleniowej:
„Zdrowie i bezpieczeństwo psychospołeczne w interdyscyplinarnym dyskursie”.

KIEDY: 20 MAJA 2024 r. w godzinach 10:00-14.15

GDZIE: siedziba Filii WSBiNoZ w Rybniku przy ul. Kościuszki 54 (budynek CKU Politechniki).

ORGANIZATOR: Instytut Nauk Społecznych w Łodzi i w Rybniku

ZAPISY: do 12 maja 2024 r. poprzez FORMULARZ:

OPŁATY: 50 zł

Po wypełnieniu formularza każda osoba otrzyma drogą mailową informacje dotyczące nr konta bankowego do uiszczenia opłaty konferencyjnej.

LICZBA MIEJSC OGRANICZONA!

Wydarzenie stanowi zwieńczenie kampanii społecznej organizowanej przez WSBiNoZ w Łodzi zatytułowanej „Stop! Depresji”.

Oprócz celów szkoleniowo- naukowych, wydarzeniu przyświecają następujące cele:

• Prezentacja stanowiska praktyków, badaczy, nauczycieli akademickich z wielu dyscyplin na temat ochrony i promocji zdrowia i bezpieczeństwa psychospołecznego;
  • Popularyzacja wiedzy z zakresu zagrożeń zdrowia i bezpieczeństwa psychospołecznego oraz podjęcie interdyscyplinarnej dyskusji na ten temat;
  • Integracja środowiska akademickiego ze społecznością lokalną;
  • Nawiązanie współpracy z okolicznymi placówkami edukacyjnymi, oświatowymi, szkoleniowymi, pomocowymi;

Podczas konferencji planowanych jest kilkanaście wystąpień profesjonalistów (praktyków, nauczycieli akademickich, ekspertów) z różnych dziedzin, m.in. psychologii, pedagogiki, kryminologii, prawa, suicydologii. Gościem specjalnym konferencji będzie dr Halszka Witkowska (znana polska suicydolożka) z wykładem „Internet a zachowania samobójcze - interdyscyplinarna analiza zjawiska”

Ponadto w programie konferencji przewidziana jest również sesja plakatowa. Plakaty i postery zostały wykonane przez studentów WSBiNoZ w Łodzi oraz Filii w Rybniku.

Po zakończeniu części głównej konferencji, uczestnicy będą mogli wziąć udział w warsztatach (do wyboru).

Wydarzenie jest kierowane do wszystkich zainteresowanych tematem ochrony oraz promocji zdrowia i bezpieczeństwa psychospołecznego. Spodziewaną grupą odbiorców są pedagodzy, nauczyciele, rady pedagogiczne, dyrektorzy szkół, nauczyciele akademiccy, studenci oraz uczniowie i rodzice, pracownicy placówek pomocowych, kulturalnych i edukacyjnych.

KONTAKT: konferencja_INS@wsbinoz.pl

Komitet naukowy:

Prof. WSBiNoZ dr Leszek Kuras (Rektor WSBiNoZ, Przewodniczący Komitetu)

Prof. WSBiNoZ dr Katarzyna Malinowska

Prof. WSBiNoZ dr Agnieszka Gutowska- Wyka

Prof. UŚ dr hab. Wojciech Welskop

dr Dorota Gawlik

dr Alina Stosor

dr Gabriela Kowalska

dr Monika Morgała

Komitet organizacyjny:

Mgr Agnieszka Stasiak

Dr Dorota Gawlik

Mgr Aleksandra Mysiakowska

Mgr Magdalena Kubiak

PROGRAM KONFERENCJI

• 10:00 - Otwarcie konferencji, przywitanie uczestników, gości i prelegentów
  • 10:10 - Zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży. Problemy, przyczyny kryzysu i zaburzenia psychiczne
    Mgr Magdalena Pruszkowska (psycholog szkolny; nauczyciel akademicki Wyższa Szkoła Biznesu i Nauk o Zdrowi w Łodzi)
  • 10:25 - Stres w pracy edukatora- progres czy regres?
    Dr Gabriela Kowalska (pedagog; nauczyciel akademicki Wyższa Szkoła Biznesu i Nauk o Zdrowi w Łodzi- Filia w Rybniku; Prezes Stowarzyszenia „Serdeczni” w Tarnowskich Górach)
  • 10:40 - Wpływ smartfonów na zdrowie i bezpieczeństwo psychospołeczne dzieci i młodzieży
    Dr Dorota Gawlik (pedagog; nauczyciel akademicki Wyższa Szkoła Biznesu i Nauk o Zdrowi w Łodzi- Filia w Rybniku)
    Dr Alina Stosor  (pedagog; nauczyciel akademicki Wyższa Szkoła Biznesu i Nauk o Zdrowi w Łodzi- Filia w Rybniku, Szkoła Podstawowa Specjalna nr 40 w Zabrzu)
  • 10:55 - Wspólnota Anonimowych Alkoholików. Sekta czy fenomen odbudowy bezpieczeństwa społecznego rodziny?
    Dr Dariusz Trendel (prawnik; biegły sądowy; kurator sądowy; nauczyciel akademicki Wyższa Szkoła Biznesu i Nauk o Zdrowi w Łodzi- Filia w Rybniku)
  • 11:10 - Wykład ekspercki: Zastosowanie hipoterapii w terapii traum
    dr Sylwia Rozenberg (psycholog; psychoterapeuta; nauczyciel akademicki Wyższa Szkoła Biznesu i Nauk o Zdrowi w Łodzi)
  • 12:10 - PRZERWA KAWOWA I STUDENCKA SESJA PLAKATOWA
  • 12:40 - Wykład ekspercki: Internet a zachowania samobójcze - interdyscyplinarna analiza zjawiska
    Gość specjalny: dr Halszka Witkowska (suicydolog, Kierownik projektu: Życie warte jest rozmowy)
  • 14:00 - Niebezpieczne relacje w sieci w kontekście prawno-karnym
    Dr Michał Sędziński (prawnik; Komenda Powiatowa Policji w Wodzisławiu Śląskim; nauczyciel akademicki Wyższa Szkoła Biznesu i Nauk o Zdrowiu w Łodzi- Filia w Rybniku)
  • 14:15 - Zakończenie konferencji
  • 14:20 - CZĘŚĆ WARSZTATOWA DLA CHĘTNYCH (po wcześniejszym zapisaniu się):
    Warsztaty do wyboru:
  1. Uzdrawiająca moc arteterapii
    (Mgr Agnieszka Stasiak; pedagog, nauczyciel akademicki Wyższa Szkoła Biznesu i Nauk o Zdrowiu w Łodzi)
  1. „Nie bój się opowiadać siebie”- trening wyrażania emocji
    (Mgr Anna Szweda- Piguła; Wyższa Szkoła Biznesu i Nauk o Zdrowiu w Łodzi- Filia w Rybniku; Urząd Miasta Wodzisławia Śląskiego Wydział Dialogu, Promocji i Kultury).