Partnerzy projektu EXPERTISE spotkali się po raz czwarty
EXPERTISE to projekt dotyczący wymiany praktyk w celu edukowania, rozpoznawania i szkolenia umiejętności sprzyjających zatrudnieniu. Realizowany w ramach programu Erasmus+.
Projekt rozpoczął się w październiku 2017 i będzie realizowany przez okres 24 miesięcy (do końca sierpnia 2019 r.). Głównym koordynatorem jest hiszpańska instytucja Paula Montal, która we współpracy z ASPECT (Bułgaria), ACP (Grecja), VsIEduplius (Litwa), WSBiNoZ (Polska) i PROANDI (Portugalia) realizuje działania w zakresie rozwijania szeroko rozumianych kompetencji społecznych oraz kształtowania umiejętności identyfikowania potrzeb u trenerów/wychowawców/edukatorów pracujących z młodymi ludźmi, ze szczególnym zwróceniem uwagi na osoby o mniejszych możliwościach oraz ograniczonych perspektywach. Działania są prowadzone tak aby zagwarantować młodym integrację społeczną i ułatwić poprzez szkolenia i adekwatną edukację wejście na rynek pracy.
W ramach projektu, w dniach 28-30 października 2018 r. w miejscowości Póvoa de Varzim (Portugalia), odbyło się czwarte międzynarodowe spotkanie, organizatorem był partner portugalski - Proandi. W spotkaniu wzięli udział partnerzy z Grecji, Litwy, Portugalii, Polski, Hiszpanii oraz Bułgarii. Głównym celem było zapoznanie się z działalnością Proandi oraz praktyk stosowanych w pracy z młodzieżą. Portugalski partner podzielił się fachową wiedzą na temat wykorzystywanych narzędzi w edukacji młodych ludzi. Uczestnicy spotkania w trakcie zorganizowanych warsztatów mieli okazję, wspólnie z uczniami Proandi, omówić zagadnienia dotyczące emocji, jak również poznać praktyczne znaczenie inteligencji emocjonalnej w odniesieniu do różnych sytuacji społecznych i środowisk funkcjonowania ludzi.
Jako przykład dobrej praktyki Proandi zaprezentowało metodę MOOD METER („miernik” rozpoznawania emocji), która daje możliwość rozpoznawania, nazywania i rozumienia emocji, dokonania oceny tych emocji i umiejętności zarządzania nimi w środowisku pracy. Narzędzie to może znaleźć zastosowanie w wielu obszarach i być dostosowywane do określonych grup docelowych.
Kolejne spotkanie w ramach projektu oraz wymiana praktyk w zakresie rozwoju umiejętności intra i interpersonalnych odbędzie się w kwietniu br., a instytucją goszczącą będzie Eduplius z Litwy. Ostatnie, szóste spotkanie partnerskie w ramach projektu, którego organizatorem będzie WSBiNoZ, zaplanowane jest w Polsce pod koniec maja 2018 r.
Działania projektowe można na bieżąco śledzić:
na stronie Facebook (https://www.facebook.com/expertiseproject/)
oraz na oficjalnej stronie projektu (http://www.expertiseproject.eu/).